GÜLÜMSE :)

Ünlü Karikatüristler

OĞUZ ARAL

Oğuz Aral (d. 1936 – 2004) Türk karikatüristtir. Gırgır dergisinin kurucusudur. Davutpaşa Lisesi
mezunudur.
Oğuz Aral, İstanbul Silivri’de 1936 yılında doğmuştur. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılmıştır. 1950′den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır.
Güncel, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşü ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirmiştir.
Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 500 bin adedin üzerine çıkararak, dünyanın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmiştir.
Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk MammerKöstebek HüsnüUtanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.
Karikatürleri ve ‘Huysuz İhtiyar’ başlığı altında yazıları ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral’ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunmaktadır.
Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.

SEMİH BALCIOĞLU

Semih Balcıoğlu, (1928İstanbul – 27 Ekim 2006, İstanbul). Türk karikatürist.

Işık Lisesi‘ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi‘nin grafik bölümünü bitirdi. İlk karikatürünü 1943 yılında Akbaba Dergisi‘ndeki Genç Fırçalar bölümünde yayınladı, o günden sonra karikatürü hiç bırakmadı. AmcabeyAkşamDünyaHürriyet ve Tercüman, Politika, Yeni Yüzyılgazetelerinde çalıştı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti.

Meslek hayatı boyunca 49 ödül kazandı ve Gabrova Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın en iyi 106 çizerinden birisi oldu. Türkiye’de ilk üç boyutlu karikatürü gerçekleştirdi. 67 kişisel sergi açtı. Eserleri Tolentino, Gabrovo, Basel ve Varşova’daki karikatür müzelerinde yer alır. 19 kitap yayımlamıştır.

1969‘da iki arkadaşıyla beraber Karikatürcüler Derneği‘ni kurdu ve 7 dönem derneğin başkanlığını yaptıktan sonra 1996‘da derneğin onursal başkanı seçildi.

Charles M. Schulz

Tam adı charles monroe schulz’dur. 26 kasım ’22, abd doğumludur. daha küçücükken ailesinin desteğiyle çizmeye başlamıştır. 15 yaşında, babasının kendisine aldığı spike isimli köpekten ilham alarak ilk karikatürünü çizmiş, çizimi bir karikatür dergisinde yayımlanmıştır. lisedeyken, o zamanlar “federal schools” olarak bilinen, sonraları “art instruction schools” olarak anılan bir kuruma üye olmuştur. 25 yaşındayken, bir karikatürist olarak kariyeri başlamıştır. çeşitli dergilere, gazetelere çizimlerini satmaya çalışmıştır. birçok kapıdan dönüşten sonra sonunda “united feature syndicate”a satmayı başarmıştır. ancak sendika çizimlerinin ismini “peanuts” olarak değişmiştir, ve rivayete göre, schulz bu isimden 12 şubat 2000′deki ölümüne kadar, hiç bir zaman hazetmemiştir. 13 şubat 2000′de son çizimi yayımlanmıştır. vasiyetinde, ölümünden sonra peanuts’ın devamını istemediğini söylemiştir. schulz, karikatür tarihine snoopy, charlie brown gibi efsane karakterler kazandırmıştır. guiness rekorlar kitabı’na girmiş; 1986′da museum of cartoon art’da, “cartoonist hall of fame”de,1996′da ise walk of fame, hollywood’da yerini almıştır. 2002′de “charles m. schulz museum and research center” açılmıştır. kendisini hürmetle anıyoruz..

Don MARTIN 

1932 yılında doğan Don Martin, 1955 yılındayken çalışmaya başladığı Harvey Kurtzman’ın yönetimindeki Mad dergisinde neredeyse yaşamının geri kalanı boyunca kalmıştır. Mad için yarattığı Fester Bestertester ve Captain Klutz adlı çizgi karakterler, Birleşik Devletler’de yayınlanan satirik çizgiromanlann arasında en popülerleri haline gelmiştir. Amerikan süper kahramanları, Martin’in dalgasını geçmekten en çok hoşlandığı ve sürekli hicvettiği temaların başında geliyordu. Don Martin adı mizahi çizgi romanlara kazandırdığı etkin kimlik ve getirdiği yeni anlayışla ismi sık sık dokuzuncu sanat ustaları arasında anılmaktadır. Çizer 6 Ocak 2000 tarihinde ölmüştür.

Don Martin’in çizdiği bazı tek sayfalık çizgiromanlar ilk kez 1967 tarihinde kısa bir süre yayınlanan Kızıltuğ adlı çizgiroman dergisinde gözükmüştür.

 

Randy GLASBERG

1957 doğumlu Glasbergen, Amerikalı bir karikatürist. Günlük çizgi roman serisi Better Half ile tanınan mizahi illüstratör. 15 yaşında profesyonel karikatürist kariyerine başlamış. Henüz lisedeyken karikatürleri, Saturday Review dahil olmak üzere birçok büyük dergide düzenli olarak yayınlanmaya başlamış. The Wall Street Journal, Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Weight Watchers, Reader’s Digest ve New Woman, karikatürleriyle renklendirdiği yayınlar arasında.

Bugünse dergiler, gazeteler, tebrik kartları (bir ara Hallmark için çalışmış), şirket reklam kampanyaları, takvimler, tıbbi dergiler, ders kitapları gibi geniş bir portföyde işleri yayınlanıyor. Karikatürleri en çok yayınlanan, dağıtılan, paylaşılan karikatüristler arasında.

Yiğit ÖZGÜR

1977İstanbul doğumlu, Türkkarikatürist.Ankara‘da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirmiş, daha sonra karikatür çizebilmek için İstanbul’a gelmiştir.
Leman, L-Manyak ve Penguen dergilerinde çalışmıştır. Leman dergisinde fazla tanınmayan karikatürist, Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkat çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır.

 

 

Erdil Yaşaroğlu

1971 Doğumlu Türk Karikatür sanatçısıdır.

Henüz 12 yaşındayken karikatür çizmeye başlayan Erdil Yaşaroğlu’nun ilk profesyonel karikatürleri 1989 yılında Güneş gazetesinde yayımlandı. Yaşaroğlu, aynı yıl Limon dergisine girdi ve dergi Leman adını aldıktan sonra da 2002 yılına kadar orada çizmeyi sürdürdü. 1990 yılında Plastip Show adlı programla televizyon dünyasına da adım atan çizer, Laf Lafı Açıyor, Televizyon Çocuğu, Beyaz Show gibi 50’ye yakın televizyon programında görev aldı.
Yaşaroğlu’nun, 1999’da kurduğukomikaze.net adında bir web sitesi bulunmaktadır. Resimleri, Karikatürleri, Heykelleri, Şiirleri (şiirleri sevmediğini söyler), fotoğrafları, animasyonları ve kitapları ile komple bir sanatçıdır.
2002 yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu. Halen, Penguen dergisinde çizmektedir. Ayrıca Uno reklamında oynamıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: